Biblio
Med appen Biblio utvecklad av Axell media kan ett biblioteksbesök numera gå väldigt smidigt till direkt från ditt klassrum. För oss i skolan kan det vara bra att lyfta appen och ljudböcker i vår undervisning som ytterligare en ingång till läsupplevelse och som ett alternativ eller komplement till ordinarie tryckta böcker. Genom appen kan våra elever erbjudas nya möjligheter till när, var, hur och vad de läser. Fler fördelar att nämna är att appen är kostnadsfri, enkel och tydlig att hantera samt även att den finns på andra språk som finska, engelska och arabiska.
Ladda först ner appen från Appstore till mobilen och sen loggar du in med ditt vanliga lånekort. Förutom att lyssna på böcker både online och offline kan man söka, utforska och låna böcker direkt i appen. I sökfunktionen finns kategorier och topplistor. Lånar man via webbens bibliotekssida syns lånet samtidigt i appen.
Några förslag på användning:
- Att visa läsförståelse
- Att koppla och knyta an till texten via text till text, text till mig själv och text till världen.
- Att visa och förstärka bildspråk i texten
- Att visa och lyfta fram karaktärsdrag i texten
- Att återkoppla och interagera kring läsupplevelser
Frågan är hur skapar vi #BookSnaps och hur delar vi dessa så de blir synliga för oss själva och kanske andra? Mina elever hade Snapchat så de använde den appen. Annars laddar man enkelt ner Snapchat från App Store. Via Snapchat kan man ta en bild som sedan kan annoteras med text, förstoringar, understrykningar eller emojis. Eleverna sparade enkelt ner bilderna till sina mobiler. För egen del testade jag att annotera bilder med hjälp av min iPhone och den senaste uppdateringen som gör att bilder kan annoteras och det gick lika bra, men tyvärr kan man inte lägga till emojis, vad jag kan förstå. Bilderna kan delas t.ex i Google Classroom eller i Padlet om man vill ha en visuell digital samlingsyta som lättåskådligt samlar ihop allas booksnaps och som i sin tur kan delas vidare.
Padlet blev valet första gången jag utforskade #BookSnaps med eleverna. Här har jag länkat till padleten så du kan se hur det blev.