Hatprat – ett seminarium om mobbning och hatretorik
Språkforskaren Anne Birgitta Nilsen presenterar det språk och de uttryck som används i hatprat. F-9-skolan Montessoriskolan Casa presenterar hur de tänker använda Nilsens modell i sitt likabehandlingsarbete. Under seminariet analyseras likheter och skillnader mellan mobbning i skolan och det som beskrivs som Hatprat.
Anne Birgitta Nilsen är doktor i lingvistik och arbetar som professor på Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier i Oslo. Nilsen menar att både hatretorik och mobbning är hatprat, det vill säga ett aggressivt språkbruk där avsikten är att svärta en individ eller grupp.
I november 2017 besökte Nilsen Göteborgs Stad där hon föreläste om sin bok Hatprat och presenterade en analysmodell som kan användas i undervisningen på högstadiet och gymnasiet för att motverka näthat, mobbning och hatbrott.
Målgrupp: Pedagoger och rektorer i årskurserna 4-9 och gymnasiet, elevhälsopersonal och övriga intresserade.
Läs mer på Pedagog Göteborg
Inbjudan: Hatprat 13 juni 2019
Hatprat – ett seminarium om mobbning och hatretorik
Arrangör:
Göran Englund
Vi lär oss tillsammans
Genom att dela med oss av våra lärdomar kan vi bygga en kollektiv kunskapsbank som vi använder för att utveckla vårt lärande och skapa bättre undervisning för barn och elever.