Edcamp för specialpedagoger och speciallärare
Inom Göteborg
0kr
Övriga kommuner
200kr
Vad händer om man samlar 20-30 specialpedagoger/speciallärare som är intresserade av digitaliseringen i förskolan, skolan och gymnasiet under några timmar en eftermiddag… om programmet som erbjuds består i en tom tavla med tre gånger sex rutor?
”Nationella strategier för skolans digitalisering: Digitaliseringen ska bidra till att verksamheterna förbättras och effektiviseras. Alla barn och elever ska få en mer likvärdig möjlighet utveckla en digital kompetens. Strategierna anger de förutsättningar och insatser som krävs för detta.
Vision att nå 2022: Alla barn och elever har utvecklat adekvat digital kompetens.
Skolväsendet präglas av att digitaliseringens möjligheter tas tillvara så att de digitala verktygen och resurserna bidrar till att resultaten förbättras och verksamheten effektiviseras.”
skolverket.se
Vad är en Edcamp?
Ed-camp är en knytkonferens. På en knytkonferens tar du med din kunskap och nyfikenhet. Ta upp ett ämne som du vill bolla eller gå på en session där någon tar upp ett ämne som du är nyfiken på. Den utgår alltså från det deltagarna på plats de facto visar sig intresserade av att diskutera.
Läs mer om Ed-camp här.
Edcamp för specialpedagoger och speciallärare
Arrangör:
Marie Olander
Vi lär oss tillsammans
Genom att dela med oss av våra lärdomar kan vi bygga en kollektiv kunskapsbank som vi använder för att utveckla vårt lärande och skapa bättre undervisning för barn och elever.