Viktig information!

Lärtorget genomgår ett förändringsarbete och från 1 januari 2026 publiceras inget nytt material på sidan. Lärtorgets befintliga innehåll finns kvar och kan användas som vanligt. Detaljerad tidplan för förändringsarbetet kommer att publiceras här på sidan.

Loading Evenemang

Lekmiljöer för alla – Ett digitalt seminarium om universell utformning

När: 2021-04-28 kl. 09:00 - 10:00
Var: Online via Zoom,
Hitta hit

Välkommen till ett digitalt seminarium om universell utformning och hur det har använts i utvecklingsarbetet på Alfons Åberg Kulturhus. Alfons Åbergs Kulturhus, Our Normal Association och The Service Design Studio, har genomfört ett projekt som identifierat innovativa lösningar som gör lekmiljöer mer tillgängliga för alla – oavsett funktionsförmåga.

Arbetet har utgått från konceptet universell utformning och webbinariet kommer handla om vad konceptet innebär och hur man kan gå tillväga för att börja arbeta med det i sin verksamhet.

Webbinariet vänder sig till verksamma inom både privat och offentlig sektor, och välkomnar särskilt branscher som bygg & arkitektur, design & kommunikation, stadsutveckling & besöksnäring, barnkultur & evenemang.

Webbinariet kommer innehålla:

  • Introduktion till universell utformning
  • Processbeskrivning om hur man kan arbeta med universell utformning
  • Konkreta idéer och resultat från arbetet med Alfons Åbergs Kulturhus
  • Tips till andra verksamheter
  • Frågestund

Lekmiljöer för alla – Ett digitalt seminarium om universell utformning

När: 2021-04-28 kl. 09:00 - 10:00
Var: Online via Zoom,

Arrangör:

Alfons Åbergs Kulturhus

Arrangör:

Our Normal Association

Arrangör:

The Service Design Studio

Vi lär oss tillsammans

Genom att dela med oss av våra lärdomar kan vi bygga en kollektiv kunskapsbank som vi använder för att utveckla vårt lärande och skapa bättre undervisning för barn och elever.